Kuidas valida kodukinoressiiverit?

Koduse teleriheli parandamine on paljude jaoks esimene samm helitehnika põnevas, ent samas ka keerulises maailmas. Soundbari lisamine annab võrreldes telerikõlaritega märgatava edasimineku heli kvaliteedis, aga päris kinosarnase filmielamuse jaoks on vaja lisaks kõlaritele AV (Audio Video) ehk kodukinoressiiverit. Millist aga valida, kui hinnasiltidel ilutseb isegi sama brändi puhul 300 või hoopis 3000 eurot?

Kõigepealt peab kaardistama enda vajadused, alustades võimendi kanalite arvust: kas piisab klassikalisest 5.1 kõlaripaigutusega kodukinost või sobiks elutuppa Dolby Atmose 5.4.2 (lisaks tavapärasele kesk-, taga- ja esikõlaritele 2 kuni 4 lakke paigaldatavat lisakõlarit) kõlarilahendus, terrassile üks lisakõlarite paar ja sauna teinegi kõlaripaar – sellisel juhul läheks juba vaja 13 kanaliga ressiiverit. Enimmüüdud mudelid omavad 7 kanalit – mis tähendab 7 kanaliga kodukino või 5 kanaliga kodukino pluss üks kahekanaliline lisatsoon või Dolby Atmos 5.2.1 jne.

Vaadates ressiiveri tagakülge, paistab seal lisaks standardiks saanud HDMI-liidestele ka muid ühendusvõimalusi. Kallimatel mudelitel on tihti lisaks digiliidestele olemas hulk erinevaid analoogliideseid, mille järele on vajadus siis, kui on soov ressiiveriga ühendada mõni vanemat tüüpi heliallikas (näiteks VHS-makk või kassettdekk). Reegel on see, et odavamatel ressiiveritel analoogsisendeid enam ei leidu või on neid väga napilt. On tähtis, et sisendeid oleks piisavalt hetkel olemasolevate seadmete ühendamiseks ja mõned jääks ka varuks.

Võrguühendus ehk Network – kui on soov muusikat striimida otse telefonist või tahvlist või juhtida puldi asemel ressiiverit telefoniäpiga, siis on võrguühendus hädavajalik. iOS-seadmete omanikud saavad kasutada mugavat AirPlay striimingut, Spotify Connect aga võimaldab ressiiveril ühenduda otse Spotify striiminguteenusega jne. Odavama hinnaklassi ressiiveritel, millel võrguühendus puudub, on tavaliselt Bluetooth, mis võimaldab muusikat küll telefonist esitada, kuid arvestama peab sellega, et Bluetoothi levikaugus on halvemal juhul vaid loetud meetrid. Samuti on näiteks mõnedel odavamatel Denoni ressiiveritel spetsiaalne BT rakendus telefoniga ressiiveri juhtimiseks.

Lisaks on võrguühendusega WiFi ressiiveritel veel üks mugav boonus – parematel tootjatel on oma multiruumi tootesari. Nimelt saab samas võrgus olevatesse eraldi spetsiaalsetesse aktiivkõlaritesse saata juhtmavabalt sama heli, mis parajasti mängib ressiiveris , Näiteks Marantzil ja Denonil on selleks HEOS, Yamahal MusicCast jne.

Helikvaliteet. Üks tähtsamaid omadusi kodukinoressiiveri juures on heli- ehk võimendi kvaliteet. Rohkete efektidega filmi vaatamine on üks asi, aga kui on soov kuulata head muusikat vaid läbi esikõlarite, ilmneb suur erinevus erinevate tootjate mudelite vahel. Sellest saab aimu, katsetades erinevaid kõlareid – kas tekib kvaliteetne stereopilt, ning kas ja kui detailne on helipilt tervikuna. Selleks soovitame kuulata erinevaid võimendeid koos erinevate kõlaritega ja teha alles siis kaalutletud otsus. Kallim komplekt ei pruugi alati mängida kõige paremini.

Kui tundub, et võimaluste mitmekesisus teeb valiku ületamatult keeruliseks, on alati võimalus pöörduda www.audiomarket.ee meeskonna poole, kes aitab sobiva eelarve piires parima võimaliku koosluse leidmisega ning vajadusel ka paigaldusega, koos esmase häälestusega.

 

Audiomarket soovitab:

 

Denon AVR-X540BT

Lihtne 5.1 kodukinoresiiver, Bluetooth ühenduse ja äpiga juhitav. Palju HDMI ühendusi, 4K valmidus, häälestusmikrofon jne.

Denon AVR-X2400H

7 kanaliga võrguresiiver. Toetab Dolby Atmost ja DTS:X kinoformaate. Võimalus kasutada lisatsooni teise ruumi sõltumatuks helindamiseks. Võrguteenused: Spotify Connect, AirPlay, TuneIn jne. Toetab Denoni multiruumisarja HEOS kõlareid ja heli jagamist nende vahel, mis annab lisatsoonideks palju mugavaid võimalusi.

Denon AVR-X4400H

9 kanaliga võrguresiiver. Resiiveril on lisa DACid teise tsooni jaoks, mis lubab edastada lisatsooni ka digitaalselt HDMI-sisendisse tulevat heli. Väga hea võimendi kõigile üheksale kanalile. Võrguteenused, lisana võimalus juurde soetada Auro 3D kinoformaadi tugi.