Kuidas projekteerida koju muusikasüsteem?

Muusikasüsteemide loomine koju, suvilasse, tallu või ridaelamusse võib algul tunduda peadmurdvalt keerukas või lausa võimatu, aga õige planeerimise ning tehnikavaliku korral on üsnagi lihtsalt võimalik lisada elupinna ruumidesse muhedat taustaheli või teha kodusaunast korralik diskoteek.

Ehitusjärgus maja

Alustades uue elamu ehitamist tasuks juba algusfaasis pöörduda paigalduskogemustega koduaudiot pakkuva firma poole. Üldiselt on nõustamised tasuta ja algse majaprojekti olemasolul saab koos läbi arutada ruumide vajadused ning leida kliendile parim lahendus. Mõistlik on kaasata planeerimisse ka sisearhitekt ning valida sobiva värvitooniga kõlarid seinale, lakke, riiulile või põrandale. Lisaks on lihtsam planeerida võimendite, juhtmete ning muu lisatehnika peitmist nii, et tehnika oleks hiljem kättesaadav ja hooldamine või uuenduste paigaldamine lihtne.

Kui maja on valmis

Enne kaablite väljamõõtmist või mööbli ümbertõstmist tuleks üle vaadata juba olemasolevad ühendused, peidikud ja võimalused tehnika paigaldamiseks. Sageli võib-olla parim lahendus hoopis juhtmevaba helisüsteem või vajalik helisummutuse lisamine, mis oluliselt muudab helipaigalduse raskusastet. Soovitame juba varakult konsulteerida asjatundjatega, sest hea helilahendus ei pea alati tähendama paksude juhtmekimpude vedamist või toa ümber planeerimist.

Heli mitmes ruumis

Esimene asi millele tuleks mõelda on süsteemis asuvate ruumide (tsoonide) arv ja kuidas neis peaks heli mängitav olema. See annab aimu milliseid seadmeid vaja läheb ja samuti saab kirjeldatud täpsete soovide põhjal anda hea ülevaate paigalduse ulatuse kohta. Ülioluline on juba alguses teada erinevate tsoonide arvu, sest see määrab kõiki kõlareid ühendava ressiiveri ja vajaliku kaabelduse keerukuse, mis omakorda mõjutab suuresti helipaigalduse maksumust. Võimalus on soetada ka lihtsam võimendus, millel on A ja B lüliti ja selle abil luua lihtne kahetoaline süsteem. Paljudel tänapäeva AV-ressiiveritel on multitsooni-funktsioonid, mis võimaldavad kõlareid ja seadmeid hiljem lisada, aga sellise vajaduse puudumisel võib säästetud summa paigutada näiteks parematesse kõlaritesse. Uue helisüsteemi loomine ei pea sugugi olema kontimurdvalt kallis ja korralikult läbimõelduna tuleb see kindlasti soodsam kui tehes järk-järgult ning ilma varase planeerimiseta.

Erinevad allikad

Helliallikate puhul räägime võimalusest kuulata muusikat erinevates ruumides erinevatest sisenditest – Bluetooth, AUX, Spotify, raadio jne. Kuna heliallikate arv on teine võtmeküsimus, siis tuleb läbi mõelda, kas piisab terve elamu peale ainult ühest allikast või on soov kuulata erinevates ruumides erinevat heli. Enamik ressiivereid pakub mitmeid tsoonide funktsioone, kuid mitte kõik ressiiverid ei ole mõeldud toetama rohkem kui üht allikat korraga. Kogu elamist läbiva helilahenduse puhul on oluline valida lahendus, mis rahuldaks kõikide ruumide vajadusi, aga samas ei viiks helilahendust ülemäära keerukaks. Kuna heliallikate ja tsoonide arv määrab vajaliku tehnika koguse ja maksumuse, siis on üldiselt vaja leida tasakaal põhitsoonide ja neid toetavate tsoonide vahel – näiteks koridorides on kõikjal sama heli, aga magamis- ja elutoas eraldi allikad ja tsoonid.

Juhtmed

Juhtmevabade kõlarite ja seadmete kasutamise peamine eelis on paindlikkus. Kui on aeg ruumi sisustus ümber paigutada või soov kõlareid mujale tõsta, ei pea juhtmete paigaldamise või varjamise pärast muretsema. Samas ei tohi unustada, et juhtmevabad kõlarid vajavad toidet. Seega pole nad siiski päris juhtmevabad, aga pigem mõeldakse selle all juhtmevaba ühendust keskse helisüsteemiga, mis kõiki kõlareid juhib. Enamjaolt on nõrkvoolu- ja helipaigaldust planeerides juhtmetega helisüsteemi eelistamine arukam, sest saab alati kindel olla heli maksimaalses kvaliteedis ja töökindluses, aga õnneks uuemad ressiiverid võimaldavad kasutada korraga nii juhtmestatud kui juhtmevabu helisüsteme. Taoline lahendus annab võimaluse keerukamatesse kohtadesse paigutada juhtmevabad kõlarid ja mujal kasutada juhtmega kõlareid.

Selleks, et mõista võimalusi ja lahendusi koju või tööruumidesse tehnika paigaldamiseks soovitame nõu küsida oma ala ekspertidelt. Näiteks heli paigaldamisel siseruumidesse on väga olulisel kohal akustika, mida kalli tehnika soetamisel kiputakse tihti unustama. Audiomarketi meeskond on oma klientidele alati toeks alates paigalduse planeerimiseset kuni helitehnika valimiseni  ning meie konsultatsioon on alati tasuta.

Võta ühendust info@audiomarket.ee ning paneme ruumid kõlama